Apple Watch SE 44mm Price in Bangladesh
৳ 39,990 Original price was: ৳ 39,990.৳ 37,999Current price is: ৳ 37,999.
Apple Macbook air price in Bangladesh
৳ 108,999 Original price was: ৳ 108,999.৳ 104,499Current price is: ৳ 104,499.
Apple Watch S6 44mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 49,999 Original price was: ৳ 49,999.৳ 47,999Current price is: ৳ 47,999.
Released 2020, September 18
47.1g, 10.4mm thickness
watchOS 7.0, up to 7.5
32GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Out of stock
SKU:
Next_2TPMR
Category: Apple
Description
Apple Watch S6 44mm – Full Phone Specifications
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate (3rd gen), barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max |
| Natural language commands and dictation (talking mode) Ultra Wideband (UWB) support |
| OS | watchOS 7.0, upgradable to 7.5 |
| Chipset | Apple S6 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Always-on display |
Body
| Dimensions | 44 x 38 x 10.4 mm (1.73 x 1.50 x 0.41 in) |
| Weight | 47.1 g (1.66 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic/sapphire crystal back, stainless steel frame |
| SIM | eSIM |
| 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
MAIN CAMERA
No
SELFIE CAMERA
No
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Ion 303.8 mAh (1.17 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless charging |
| Stand-by | Up to 18 h (mixed usage) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
Color
| Colors | Silver, Graphite (DLC), Gold (PVD) |
Launch
| Announced | 2020, September 15 |
| Status | Available. Released 2020, September 18 |
The Apple Watch S6 44mm is the latest smartwatch from Apple. It features a larger display, faster processor, and new health and fitness features such as blood oxygen monitoring and a variety of workout tracking options. It also includes cellular connectivity and a range of customizable watch faces and bands.
Reviews (2)
2 reviews for Apple Watch S6 44mm Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Apple iPad 4th generation 64GB/256GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, October 23
458g (Wi-Fi) / 460g (3G/LTE), 6.1mm thickness
iPadOS 14.1, up to iPadOS 14.6
64GB/256GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 11 Pro Max 64GB/256GB/512GB Price in Bangladesh
৳ 124,899 – ৳ 139,999Price range: ৳ 124,899 through ৳ 139,999
Rated 5.00 out of 5
Released 2019, September 20
226g, 8.1mm thickness
iOS 13, up to iOS 14.6
64GB/256GB/512GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 14 Pro Price in Bangladesh
৳ 175,900 – ৳ 192,900Price range: ৳ 175,900 through ৳ 192,900
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, September 16
206g, 7.9mm thickness
iOS 16, up to iOS 16.2
128GB/256GB/1TB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone Xs 64GB/256GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple iPhone Xs max 64GB/256GB/512GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple Watch s5 40mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple Watch s5 44mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Official Apple iPhone 13 Price in Bangladesh
৳ 125,990 – ৳ 135,999Price range: ৳ 125,990 through ৳ 135,999
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Mahadi hasan –
Good quality.
Mr. Sabbir Khan (verified owner) –
Good quality.