Samsung Galaxy S21 FE price in Bangladesh
৳ 69,999 Original price was: ৳ 69,999.৳ 66,599Current price is: ৳ 66,599.
Vivo V30 Price in Bangladesh
৳ 59,999 Original price was: ৳ 59,999.৳ 55,999Current price is: ৳ 55,999.
Samsung Galaxy A04 price in Bangladesh
৳ 15,499 – ৳ 18,999Price range: ৳ 15,499 through ৳ 18,999
Released 2022, October 10
192g, 9.1mm thickness
Android 12, up to Android 13, One UI Core 5.0
32GB/64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Samsung Galaxy A04 Price in Bangladesh
Looking for the best deal on the Samsung Galaxy A04 in Bangladesh? Look no further! Our online mobile shop offers the Samsung Galaxy A04 at competitive prices. With its sleek design and advanced features, the Samsung Galaxy A04 is a must-have smartphone. Whether you’re upgrading your current device or shopping for a new phone, we have you covered. Order now and enjoy fast delivery and secure payment options. Don’t miss out on this fantastic offer!
Specification
Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Platform
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI Core 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.4 x 76.3 x 9.1 mm (6.47 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | Yes |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| eMMC 5.1 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Black, Green, White, Copper |
Launch
| Announced | 2022, August 24 |
| Status | Available. Released 2022, October 10 |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung Galaxy A04 price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung Brio VE B313 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A31 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M11 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M21 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy note 10 lite price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy tab A7 10.4 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Tab S6 lite price Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Z Fold3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.