Samsung Galaxy Z Flip 5 Price in Bangladesh
৳ 183,999 Original price was: ৳ 183,999.৳ 174,999Current price is: ৳ 174,999.
Released 2023, August 11
187g, 6.9mm thickness
Android 13, up to Android 14, One UI 6
256GB/512GB storage, no card slot
Experience Innovation with Samsung Galaxy Z Flip 5 price in Bangladesh
Discover the pinnacle of innovation with the Samsung Galaxy Z Flip 5 price in Bangladesh, now available. Seamlessly blending style and functionality, this cutting-edge smartphone offers a unique folding design, delivering unparalleled versatility. Experience crisp visuals and smooth performance with its advanced features. Buy from our trusted online mobile shop and elevate your tech experience today. Hare are details Feature and Galaxy Z Flip 5 price in Bangladesh:
Specification
Features
Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Platform
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, One UI 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 32-bit/384kHz audio |
Display
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 102.0 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~425 ppi density) |
| Cover display: Super AMOLED, 3.4 inches, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), 306 ppi |
Body
| Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 85.1 x 71.9 x 15.1 mm |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) |
MAIN CAMERA
| Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
SELFIE CAMERA
| Single | 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| UFS 4.0 |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 – International |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 – USA | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 – Canada | |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| 2, 5, 48, 66, 77, 78, 257, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave – USA (Verizon) | |
| 2, 5, 38, 41, 66, 71, 78 SA/NSA/Sub6 – Canada | |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
Battery
| Type | Li-Po 3700 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised) 15W wireless 4.5W reverse wireless |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Color
| Colors | Mint, Graphite, Cream, Lavender, Gray, Blue, Green, Yellow |
Launch
| Announced | 2023, July 26 |
| Status | Available. Released 2023, August 11 |

Reviews
There are no reviews yet.