“Huawei nova 7i price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Huawei Nova 8 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Released 2021, January 08
184g, 7.9mm thickness
Android 10, EMUI 11, no Google Play Services
128GB/256GB storage, no card slot
SKU:
Next_R3418
Category: Huawei
Description
Huawei nova 8 Pro 5G – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 985 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.58 GHz Cortex-A76 & 3×2.40 GHz Cortex-A76 & 4×1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 (8-core) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No – Huawei Nova 8 Pro |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Size | 6.72 inches, 110.9 cm2 (~91.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio (~439 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.3 x 74.1 x 7.9 mm (6.43 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Dual | 16 MP, f/2.0, (wide) 32 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min Reverse charging 5W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Black, Blue, Green, White |
Launch
| Announced | 2020, December 23 |
| Status | Available. Released 2021, January 08 |
Reviews (1)
1 review for Huawei Nova 8 Pro Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Honor Magic3 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Matepad T10 price in Bangladesh
৳ 18,500 – ৳ 24,500Price range: ৳ 18,500 through ৳ 24,500
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, September 09
450g, 7.9mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
16GB/32GB/64GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Huawei Matepad T8 4G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P30 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Y5 lite price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Shahidur Rahman (verified owner) –
Official product and trusted store