“Infinix smart 6 HD price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Infinix Hot 30 Price in Bangladesh
৳ 13,299 – ৳ 15,299Price range: ৳ 13,299 through ৳ 15,299
Infinix hot 30i Price in Bangladesh
৳ 10,499 – ৳ 12,499Price range: ৳ 10,499 through ৳ 12,499
Infinix Hot 40i Price in Bangladesh
৳ 13,999 Original price was: ৳ 13,999.৳ 13,399Current price is: ৳ 13,399.
Released 2023, December
190g, 8.3mm thickness
Android 13, XOS 13
128GB/256GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Infinix
Description
Discover the Infinix Hot 40i Price in Bangladesh
Introducing the Infinix Hot 40i, the epitome of affordability and performance in the dynamic mobile market of Bangladesh. With its sleek design and advanced features, this device promises to revolutionize your smartphone experience without breaking the bank. Know more details about Infinix Hot 40i Price in Bangladesh and Features:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 13, XOS 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (peak) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.3 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.6, (wide), AF 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Battery Capacity | 200mAh |
|---|---|
| Charging Time | About 2.5hour |
| Type of battery | Lithium-ion polymer battery |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Starlit Black, Palm Blue, Horizon Gold, Starfall Green |
Launch
| Announced | 2023, December 05 |
| Status | Available. Released 2023, December |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Hot 40i Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Infinix Hot 9 play price in Bangladesh(Official)
Rated 5.00 out of 5
Infinix hot 10s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Hot 11s Price in Bangladesh
৳ 14,190 – ৳ 14,800Price range: ৳ 14,190 through ৳ 14,800
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix hot 12 price in Bangladesh
৳ 15,700 – ৳ 16,000Price range: ৳ 15,700 through ৳ 16,000
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix hot 12i price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Hot 40 Pro Price in Bangladesh
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note 12 G88 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix smart HD price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.