“Infinix Note 12 G88 Price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Vivo Y17s Price in Bangladesh
৳ 13,799 – ৳ 15,199Price range: ৳ 13,799 through ৳ 15,199
Infinix Note 30 Price in Bangladesh
৳ 17,999 – ৳ 20,799Price range: ৳ 17,999 through ৳ 20,799
Infinix Note 30 Pro Price in Bangladesh
৳ 27,999 Original price was: ৳ 27,999.৳ 26,399Current price is: ৳ 26,399.
Released 2023, May 22
203g, 8.2mm thickness
Android 13, XOS 13
256GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Infinix
Description
Shop Infinix Note 30 Pro at competitive prices in Bangladesh. Explore specs, features, and reviews. Fast delivery and easy returns. Introducing the Infinix Note 30 Pro, the pinnacle of innovation in the mobile industry, now available at the most competitive Infinix note 30 pro price in Bangladesh. With its cutting-edge features and unbeatable performance, this device is a game-changer. Here’s why you should consider owning the Infinix Note 30 Pro:
Discover the Infinix note 30 pro price in Bangladesh: Unmatched Performance
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 13, XOS 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 900 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
Body
| Dimensions | 162.7 x 76 x 8.2 mm (6.41 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53 |
MAIN CAMERA
| Triple | 108 MP, (wide), 1/1.67″, PDAF 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8″ |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 68W wired, PD3.0, 80% in 30 min (advertised) 15W wireless Reverse wireless |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Magic Black, Variable Gold |
Launch
| Announced | 2023, May 22 |
| Status | Available. Released 2023, May 22 |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Note 30 Pro Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Infinix Hot 11s Price in Bangladesh
৳ 14,190 – ৳ 14,800Price range: ৳ 14,190 through ৳ 14,800
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix hot 30i Price in Bangladesh
৳ 10,499 – ৳ 12,499Price range: ৳ 10,499 through ৳ 12,499
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 40 Price in Bangladesh
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 40 Pro Price in Bangladesh
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note 10 6/128GB Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Note 12 G88 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Note 12 G96 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix smart 7 Price in Bangladesh
৳ 8,199 – ৳ 9,999Price range: ৳ 8,199 through ৳ 9,999
Infinix Smart 7
MORE PICTURES
Released 2023, February 22
188g, 8.7mm thickness
Android 12
64GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.