Infinix hot 30i Price in Bangladesh
৳ 10,499 – ৳ 12,499Price range: ৳ 10,499 through ৳ 12,499
Realme NARZO 50A Price in Bangladesh
৳ 16,999 Original price was: ৳ 16,999.৳ 13,399Current price is: ৳ 13,399.
Infinix smart 7 Price in Bangladesh
৳ 8,199 – ৳ 9,999Price range: ৳ 8,199 through ৳ 9,999
Infinix Smart 7
MORE PICTURES
Released 2023, February 22
188g, 8.7mm thickness
Android 12
64GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Infinix
Description
Experience Unmatched Value with the Infinix smart 7 Price in Bangladesh
Looking for the best deal on the Infinix Smart 7 in Bangladesh? Look no further! Our online mobile shop offers unbeatable prices and exceptional service. The Infinix Smart 7 packs powerful features into a sleek design, delivering exceptional value for your money. Know more details about Infinix smart 7 Price in Bangladesh and Key Features:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Platform
| OS | Android 12 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD, 500 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.7 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 13 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
Color
| Colors | Polar Black, Coastal Green, Iceland White, Peacock Blue |
Launch
| Announced | 2023, February 09 |
| Status | Available. Released 2023, February 22 |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix smart 7 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Infinix Hot 9 play price in Bangladesh(Official)
Rated 5.00 out of 5
Infinix Hot 11s Price in Bangladesh
৳ 14,190 – ৳ 14,800Price range: ৳ 14,190 through ৳ 14,800
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix hot 12 price in Bangladesh
৳ 15,700 – ৳ 16,000Price range: ৳ 15,700 through ৳ 16,000
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 20S Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 30 Price in Bangladesh
৳ 13,299 – ৳ 15,299Price range: ৳ 13,299 through ৳ 15,299
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note 12 G88 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Note 30 Price in Bangladesh
৳ 17,999 – ৳ 20,799Price range: ৳ 17,999 through ৳ 20,799
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note 30 Pro Price in Bangladesh
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.