“Moto G9 Plus Price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Moto E7 Power price in Bangladesh
৳ 13,999 Original price was: ৳ 13,999.৳ 13,500Current price is: ৳ 13,500.
Moto G31 price in Bangladesh
৳ 19,200 – ৳ 23,000Price range: ৳ 19,200 through ৳ 23,000
Moto G10 Power price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 16,799 Original price was: ৳ 16,799.৳ 16,000Current price is: ৳ 16,000.
Released 2021, March 16
220g, 9.9mm thickness
Android 11
64GB storage, microSDXC
Out of stock
SKU:
Next_R37CQ
Category: Motorola
Description
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Kryo 240 & 4×1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Body
| Dimensions | 165.2 x 75.7 x 9.9 mm (6.50 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water-repellent design |
MAIN CAMERA
| Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 20W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Aurora Grey, Breeze Blue |
Launch
| Announced | 2021, March 09 |
Reviews (2)
2 reviews for Moto G10 Power price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Moto E7 Power price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Moto G30 Plus Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Moto G9 play 6/128 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Moto G9 play price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Moto G9 Plus Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Motorola Edge S Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Motorola Moto G40 Fusion Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Motorola Moto G60 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Mahabub Hossen (verified owner) –
Good service.
Mr. Shipon Roy (verified owner) –
official product chilo.