Motorola Moto G8 power lite price in Bangladesh
৳ 13,999 Original price was: ৳ 13,999.৳ 13,399Current price is: ৳ 13,399.
Moto G9 play 6/128 price in Bangladesh
৳ 27,999 Original price was: ৳ 27,999.৳ 26,599Current price is: ৳ 26,599.
Moto G9 play price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
৳ 16,999 Original price was: ৳ 16,999.৳ 16,290Current price is: ৳ 16,290.
Released 2020, August 28 200g, 9.2mm thickness Android 10 128GB storage, microSDXC
Out of stock
SKU:
Next_NMX54
Category: Motorola
Description
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
Platform
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Body
| Dimensions | 165.2 x 75.7 x 9.2 mm (6.50 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water-repellent coating |
MAIN CAMERA
| Triple | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 20W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Forest Green, Sapphire Blue, Spring Pink |
Launch
| Announced | 2020, August 24 |
| Status | Available. Released 2020, August 28 |
Reviews (1)
1 review for Moto G9 play price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Moto E7 plus price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Moto G10 Power price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Moto G30 Plus Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Moto G31 price in Bangladesh
৳ 19,200 – ৳ 23,000Price range: ৳ 19,200 through ৳ 23,000
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Moto G9 play 6/128 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Motorola Edge S Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Motorola Moto G60 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Motorola Moto G8 power lite price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Tanvir Hasan (verified owner) –
Good quality.