“OnePlus Nord N20 SE Price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
OnePlus 11 Price in Bangladesh
৳ 99,990 Original price was: ৳ 99,990.৳ 95,990Current price is: ৳ 95,990.
OnePlus Nord N20 SE Price in Bangladesh
৳ 19,990 Original price was: ৳ 19,990.৳ 19,500Current price is: ৳ 19,500.
OnePlus Nord CE 2 Price in Bangladesh
৳ 36,990 Original price was: ৳ 36,990.৳ 35,690Current price is: ৳ 35,690.
Released 2022, February 22
173g, 7.8mm thickness
Android 11, up to Android 13, OxygenOS 13
128GB storage, microSDXC
SKU:
Next_RNP4D
Category: OnePlus
Description
OnePlus Nord CE 2 5G Full Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, OxygenOS 13 |
| Chipset | Mediatek MT6877 Dimensity 900 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Body
| Dimensions | 160.6 x 73.2 x 7.8 mm (6.32 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 65W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Gray Mirror, Bahama Blue |
Launch
| Announced | 2022, February 17 |
| Status | Available. Released 2022, February 22 – OnePlus Nord CE 2 |
Reviews (0)
Be the first to review “OnePlus Nord CE 2 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
OnePlus 11 Price in Bangladesh
Oneplus 8T price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
OnePlus Nord 2 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oneplus Nord N10 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.