Oppo A55 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Released 2021, January 25
186g, 8.4mm thickness
Android 11, ColorOS 11.1
128GB storage, microSDXC
SKU:
Next_5RIR4
Category: Oppo
Description
Oppo A55 – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 – Oppo A55 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD, 480 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 8.4 mm (6.45 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.06″, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128 GB 8 GB RAM |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Charging 10W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Black, Blue, Gold |
Launch
| Announced | 2021, January 25 |
| Status | Available. Released 2021, January 25 |
Reviews (2)
2 reviews for Oppo A55 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Oppo A15 price in Bangladesh
৳ 29,799 – ৳ 32,299Price range: ৳ 29,799 through ৳ 32,299
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A15s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo A53 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F17 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F17 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F19 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo Find X Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo Reno 5 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Rahad (verified owner) –
Good quality.
Mr. Rubel Howlader (verified owner) –
official product chilo.