Realme 8 Price in Bangladesh
৳ 25,990 Original price was: ৳ 25,990.৳ 25,000Current price is: ৳ 25,000.
Realme Narzo 30 6/128 Price in Bangladesh
৳ 19,990 Original price was: ৳ 19,990.৳ 19,299Current price is: ৳ 19,299.
Realme C21Y 4/64 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 13,990 Original price was: ৳ 13,990.৳ 13,500Current price is: ৳ 13,500.
Released 2021, July 02
200g, 9.1mm thickness
Android 10, Realme UI
32GB/64GB storage, microSDXC
Out of stock
SKU:
Next_K7L7B
Category: Realme
Description
Realme C21Y – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| OS | Android 10, Realme UI |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 – Realme C21Y |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.5 x 76 x 9.1 mm (6.48 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0″, 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Reverse charging |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Cross Black, Cross Blue |
Launch
| Announced | 2021, June 21 |
| Status | Available. Released 2021, July 02 |
Reviews (2)
2 reviews for Realme C21Y 4/64 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Official Realme C11 price in Bangladesh
৳ 10,200 – ৳ 12,100Price range: ৳ 10,200 through ৳ 12,100
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, July 07
196g, 9.1mm thickness
Android 10, Realme UI
32GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Realme 8 Pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C12 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C20A price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme Q2 Pro Price in Bangladesh (Official)
Rated 5.00 out of 5

Mr. Rashed Islam (verified owner) –
Good service.
Mr. Bappy (verified owner) –
Official product and trusted store