Realme X3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Released 2020, June 30
202g, 8.9mm thickness
Android 10, up to Android 11, Realme UI 2.0
128GB storage, no card slot
SKU:
Next_9IHQ7
Category: Realme
Description
Realme X3 – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Body
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.5, 51mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Dual | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0µm 8 MP, f/2.2, 105˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 3.0 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 30W, 100% in 55 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Glacier Blue, Arctic White |
Launch
| Announced | 2020, June 25 |
| Status | Available. Released 2020, June 30 |
Realme X3 is the perfect combination of power, style, and performance. It features 6.6″ FHD+ 120Hz Ultra Smooth Display, Snapdragon 855+ processor, and 64 MP Quad Camera. This smartphone offers 6.6″ FHD+ 120Hz Ultra Smooth Display, Snapdragon 855+ Processor, and 64MP Quad Camera.
Reviews (2)
2 reviews for Realme X3 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Realme C12 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C25 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme GT 5G Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme GT Neo Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme Q3 Pro 5G Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme X Price in Bangladesh (Official)
Rated 5.00 out of 5
Realme X7 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Rasel Khan (verified owner) –
official product chilo.
Mr. Abdur Rahman (verified owner) –
Good quality.