samsung galaxy a54 5g price in Bangladesh
৳ 67,199 Original price was: ৳ 67,199.৳ 63,999Current price is: ৳ 63,999.
Samsung Galaxy A24 Price in Bangladesh
৳ 39,999 Original price was: ৳ 39,999.৳ 37,999Current price is: ৳ 37,999.
Samsung Galaxy A34 5G Price in Bangladesh
৳ 56,699 Original price was: ৳ 56,699.৳ 53,999Current price is: ৳ 53,999.
Released 2023, March 24
199g, 8.2mm thickness
Android 13, up to Android 14, One UI 6
128GB/256GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Samsung Galaxy A34 5G Price in Bangladesh
Introducing the Samsung Galaxy A34 5G Price in Bangladesh, now available at Gadget Next Experience blazing-fast connectivity and cutting-edge features at the best price in Bangladesh. With its sleek design and powerful performance, the Galaxy A34 5G is perfect for staying connected on the go. Order now for fast delivery and enjoy the ultimate mobile experience!
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing |
Platform
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, One UI 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1080 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Body
| Dimensions | 161.3 x 78.1 x 8.2 mm (6.35 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
MAIN CAMERA
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Lime, Graphite, Violet, Silver |
Launch
| Announced | 2023, March 14 |
| Status | Available. Released 2023, March 24 |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung Galaxy A34 5G Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung Banyan B350 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Brio VE B313 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A51 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M01 core price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M02 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Note 20 Ultra price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Z Flip3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Z Fold3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.