“Samsung galaxy A52 price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
iPhone 13 Pro Max price in Bangladesh
৳ 2 Original price was: ৳ 2.৳ 1Current price is: ৳ 1.
Galaxy S23 Ultra price in Bangladesh
৳ 213,999 – ৳ 233,999Price range: ৳ 213,999 through ৳ 233,999
samsung s24 ultra price in Bangladesh
৳ 243,999 Original price was: ৳ 243,999.৳ 231,499Current price is: ৳ 231,499.
Released 2024, January 24
232g or 233g, 8.6mm thickness
Android 14, One UI 6.1
256GB/512GB/1TB storage, no card slot
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
Platform
| OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | 8-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
Display
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~505 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor |
| Always-on display |
Body
| Dimensions | 162.3 x 79 x 8.6 mm (6.39 x 3.11 x 0.34 in) |
| Weight | 232 g or 233 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor), glass back (Corning Gorilla Armor), titanium frame (grade 2) |
| SIM | Nano-SIM and eSIM/ Dual eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
MAIN CAMERA
| Quad | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3″, 0.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.52″, 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF |
| Features | Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| UFS 4.0 |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| SA/NSA/Sub6/mmWave – USA | |
| Speed | HSPA, LTE-A (up to 7CA), 5G |
Battery
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min (advertised) 15W wireless (Qi/PMA) 4.5W reverse wireless |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
Color
| Colours | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange |
Launch
| Announced | 2024, January 17 |
| Status | Available. Released 2024, January 24 |
Reviews (0)
Be the first to review “samsung s24 ultra price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung galaxy A32 price in Bangladesh
৳ 25,300 – ৳ 26,300Price range: ৳ 25,300 through ৳ 26,300
Rated 5.00 out of 5
Released 2021, January 22
205g, 9.1mm thickness
Android 11, One UI 3.0
64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung galaxy A51 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A71 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M62 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy note 10 lite price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Z Fold3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Guru Music 2 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.