Tecno Pop 7 price in Bangladesh
৳ 9,690 Original price was: ৳ 9,690.৳ 9,390Current price is: ৳ 9,390.
Vivo V27e Price in Bangladesh
৳ 32,999 Original price was: ৳ 32,999.৳ 31,500Current price is: ৳ 31,500.
Vivo V27 Price in Bangladesh
৳ 54,999 Original price was: ৳ 54,999.৳ 53,000Current price is: ৳ 53,000.
- Released 2023, March 01
180g, 7.4mm thickness
Android 13, Funtouch 13
128GB/256GB storage, no card slot
SKU:
Next_A3QH3
Category: Vivo
Description
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass – Vivo V27 |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front, glass back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Color changing back panel color |
MAIN CAMERA
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 50 MP, f/2.5, (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Charging | 66W wired, 50% in 19 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes, eSE |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Magic Blue, Noble Black, Emerald Green, Flowing Gold |
Launch
| Announced | 2023, March 01 |
| Status | Available. Released 2023, March 01 |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo V27 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo NEX 3S Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S10 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S7t Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Pro Plus Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y30 price in bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y70t Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.