Back to products
Xiaomi Redmi 10 Price in Bangladesh
৳ 16,500 – ৳ 18,500Price range: ৳ 16,500 through ৳ 18,500
Xiaomi Redmi K40 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Released 2021, March 04
196g, 7.8mm thickness
Android 11, MIUI 12
128GB/256GB storage, no card slot
SKU:
Next_QSV8A
Category: Xiaomi
Description
Xiaomi Redmi K40 Pro – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 – Xiaomi Redmi K40 Pro |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Body
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53, dust and splash protection |
MAIN CAMERA
| Triple | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.7″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 50mm (macro), 1/5.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
SELFIE CAMERA
| Single | 20 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4″, 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 3.1 |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4520 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W, 100% in 52 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Black, White, Aurora |
Launch
| Announced | 2021, February 25 |
| Status | Available. Released 2021, March 04 |
Reviews (2)
2 reviews for Xiaomi Redmi K40 Pro Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Xiaomi 11T Price in Bangladesh
৳ 48,100 – ৳ 52,000Price range: ৳ 48,100 through ৳ 52,000
Rated 5.00 out of 5
- Released 2021, October 05 203g, 8.8mm thickness Android 11, MIUI 12.5 128GB/256GB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Mi 11 Lite Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Poco X3 Pro price in Bangladesh
৳ 28,800 – ৳ 30,800Price range: ৳ 28,800 through ৳ 30,800
Rated 5.00 out of 5
Released 2021, March 24
215g, 9.4mm thickness
Android 11, MIUI 12.5 for POCO
128GB/256GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi redmi 10 Prime price in Bangladesh
৳ 18,800 – ৳ 20,800Price range: ৳ 18,800 through ৳ 20,800
Rated 5.00 out of 5
Released 2021, September 07
192g, 9.6mm thickness
Android 11, MIUI 12.5
64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi 10A Price in Bangladesh
৳ 10,199 – ৳ 12,700Price range: ৳ 10,199 through ৳ 12,700
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, March 31
194g, 9mm thickness
Android 11, MIUI 12.5
32GB/64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi Note 9 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi redmi note 9 dual 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Avijit Mitro (verified owner) –
Great service
Mr. Shamim (verified owner) –
Great service