Apple Watch s5 40mm Price in Bangladesh
৳ 42,500 Original price was: ৳ 42,500.৳ 39,499Current price is: ৳ 39,499.
Apple Watch SE 40mm Price in Bangladesh
৳ 32,500 Original price was: ৳ 32,500.৳ 30,799Current price is: ৳ 30,799.
Apple Watch s5 44mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 45,500 Original price was: ৳ 45,500.৳ 42,199Current price is: ৳ 42,199.
Apple watch s5 44mm
Announced Sep 2019.
Apple Watch Series 5 watch.
Features 1.78″ display
Apple S5 chipset
296 mAh battery
32 GB storage
1000 MB RAM,
Sapphire crystal glass.
Out of stock
SKU:
Next_BG5Z5
Category: Apple
Description
Apple Watch S5 – Full Watch Specifications
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate (2nd gen), barometer, compass |
| Natural language commands and dictation (talking mode) |
| OS | watchOS 6.0, upgradable to 7.5 |
| Chipset | Apple S5 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| 3D Touch display Always-on display |
Body
| Dimensions | 44 x 38 x 10.7 mm (1.73 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight | 47.8 g (1.69 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic/sapphire crystal back, stainless steel frame |
| SIM | eSIM |
| 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
MAIN CAMERA
No
SELFIE CAMERA
No
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 296 mAh (1.13 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless charging |
| Stand-by | Up to 18 h (mixed usage) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
Color
| Colors | Space Black, Silver, Gold |
Launch
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
The Apple Watch S5 44mm is a previous-generation smartwatch from Apple. It features an always-on display, ECG monitoring, and a range of health and fitness tracking features, such as heart rate monitoring and workout tracking. It also includes cellular connectivity and a variety of customizable watch faces and bands.
Reviews (2)
2 reviews for Apple Watch s5 44mm Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Apple iPad 4th generation 64GB/256GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, October 23
458g (Wi-Fi) / 460g (3G/LTE), 6.1mm thickness
iPadOS 14.1, up to iPadOS 14.6
64GB/256GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 11 Pro Max 64GB/256GB/512GB Price in Bangladesh
৳ 124,899 – ৳ 139,999Price range: ৳ 124,899 through ৳ 139,999
Rated 5.00 out of 5
Released 2019, September 20
226g, 8.1mm thickness
iOS 13, up to iOS 14.6
64GB/256GB/512GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 12 Mini 64GB/128GB/256GB Price in Bangladesh
৳ 100,999 – ৳ 105,999Price range: ৳ 100,999 through ৳ 105,999
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, November 13
135g, 7.4mm thickness
iOS 14.1, up to iOS 14.6
64GB/128GB/256GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 14 Price in Bangladesh
৳ 141,000 – ৳ 158,500Price range: ৳ 141,000 through ৳ 158,500
Rated 5.00 out of 5
- Released 2022, September 16 172g, 7.8mm thickness iOS 16, up to iOS 16.2 128GB/256GB/512GB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone Xs max 64GB/256GB/512GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple Watch SE 44mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
iphone 15 pro price in Bangladesh
৳ 185,999 – ৳ 240,999Price range: ৳ 185,999 through ৳ 240,999
Released 2023, September 22
187g, 8.3mm thickness
iOS 17, up to iOS 17.4
128GB/256GB/1TB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Official Apple iPhone 13 Price in Bangladesh
৳ 125,990 – ৳ 135,999Price range: ৳ 125,990 through ৳ 135,999
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Mr. Tanvir Rayhan (verified owner) –
Original Product sell kore
Sayem Ahmed –
Original Device