Apple Watch s5 44mm Price in Bangladesh
৳ 45,500 Original price was: ৳ 45,500.৳ 42,199Current price is: ৳ 42,199.
Apple Watch SE 44mm Price in Bangladesh
৳ 39,990 Original price was: ৳ 39,990.৳ 37,999Current price is: ৳ 37,999.
Apple Watch SE 40mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 32,500 Original price was: ৳ 32,500.৳ 30,799Current price is: ৳ 30,799.
Released 2020, September 18
36.4g, 10.4mm thickness
watchOS 7.0, up to 7.5
32GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Out of stock
SKU:
Next_F1B6X
Category: Apple
Description
Apple Watch SE – Full Watch Specifications
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate (2nd gen), barometer, always-on altimeter, compass |
| Natural language commands and dictation (talking mode) |
| OS | watchOS 7.0, upgradable to 7.5 |
| Chipset | Apple S5 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-X strengthened glass |
| 3D Touch display |
Body
| Dimensions | 44 x 38 x 10.4 mm (1.73 x 1.50 x 0.41 in) |
| Weight | 36.4 g (1.27 oz) |
| Build | Glass front, ceramic/sapphire crystal back, aluminum frame |
| SIM | eSIM |
| 50m water resistant |
MAIN CAMERA
No
SELFIE CAMERA
No
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Charging | Wireless charging |
| Stand-by | Up to 18 h (mixed usage) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
Color
| Colors | Silver, Gold, Space Gray |
Launch
| Announced | 2020, September 15 |
| Status | Available. Released 2020, September 18 |
The Apple Watch SE 40mm is a budget-friendly version of Apple’s smartwatch lineup. It features a smaller display and a range of health and fitness tracking features, such as heart rate monitoring and a variety of workout options. It also includes cellular connectivity and a variety of customizable watch faces and bands.
Reviews (2)
2 reviews for Apple Watch SE 40mm Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Apple ipad 8th generation(wifi+cellular) 32GB/128GB 10.2” price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, September 18
490g (Wi-Fi) / 495g (LTE), 7.5mm thickness
iPadOS 14, up to iPadOS 14.6
32GB/128GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 14 Price in Bangladesh
৳ 141,000 – ৳ 158,500Price range: ৳ 141,000 through ৳ 158,500
Rated 5.00 out of 5
- Released 2022, September 16 172g, 7.8mm thickness iOS 16, up to iOS 16.2 128GB/256GB/512GB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 14 Pro Max Price in Bangladesh
৳ 192,900 – ৳ 209,500Price range: ৳ 192,900 through ৳ 209,500
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, September 16
240g, 7.9mm thickness
iOS 16, up to iOS 16.2
128GB/256GB/1TB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 14 Pro Price in Bangladesh
৳ 175,900 – ৳ 192,900Price range: ৳ 175,900 through ৳ 192,900
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, September 16
206g, 7.9mm thickness
iOS 16, up to iOS 16.2
128GB/256GB/1TB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone XR 64GB/128GB/256GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple iPhone Xs 64GB/256GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple Watch SE 44mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Official iPhone 11 64GB/128GB/256GB price in Bangladesh
৳ 81,990 – ৳ 91,000Price range: ৳ 81,990 through ৳ 91,000
Rated 5.00 out of 5
Released 2019, September 20
194g, 8.3mm thickness
iOS 13, up to iOS 14.6
64GB/128GB/256GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Md. Abdullah (verified owner) –
Orriginal Handset
Abdullah –
Good quality.