Galaxy A05s price in Bangladesh
৳ 20,999 – ৳ 25,799Price range: ৳ 20,999 through ৳ 25,799
Galaxy A14 price in Bangladesh
৳ 24,899 Original price was: ৳ 24,899.৳ 23,699Current price is: ৳ 23,699.
Galaxy A05 price in Bangladesh
৳ 16,799 – ৳ 21,499Price range: ৳ 16,799 through ৳ 21,499
Released 2023, October 15
195g, 8.8mm thickness
Android 13
64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Samsung Galaxy A05 Price in Bangladesh
The Samsung Galaxy A05 offers unparalleled value for smartphone enthusiasts in Bangladesh. With a focus on affordability without compromising quality, this device is perfect for those seeking a reliable mobile experience without breaking the bank. Know Details Feature and Samsung galaxy a05 price in Bangladesh
Specification
Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Platform
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CZ Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
Body
| Dimensions | 168.8 x 78.2 x 8.8 mm (6.65 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Black, Silver, Light Green |
Launch
| Announced | 2023, September 25 |
| Status | Available. Released 2023, October 15 |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy A05 price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung Brio VE B313 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A32 price in Bangladesh
৳ 25,300 – ৳ 26,300Price range: ৳ 25,300 through ৳ 26,300
Rated 5.00 out of 5
Released 2021, January 22
205g, 9.1mm thickness
Android 11, One UI 3.0
64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung galaxy A52 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A71 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M02s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M11 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M12 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung galaxy M51 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.