Galaxy M14 Price in Bangladesh
৳ 31,999 Original price was: ৳ 31,999.৳ 30,499Current price is: ৳ 30,499.
Galaxy A05 price in Bangladesh
৳ 16,799 – ৳ 21,499Price range: ৳ 16,799 through ৳ 21,499
Galaxy A05s price in Bangladesh
৳ 20,999 – ৳ 25,799Price range: ৳ 20,999 through ৳ 25,799
Released 2023, October 18
194g, 8.8mm thickness
Android 13
64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Galaxy A05s price in Bangladesh: Affordable Powerhouse
The Samsung Galaxy A05s offers exceptional value for mobile users in Bangladesh, combining affordability with powerful features.
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Platform
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
Body
| Dimensions | 168 x 77.8 x 8.8 mm (6.61 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Black, Silver, Light Green, Violet |
Launch
| Announced | 2023, September 25 |
| Status | Available. Released 2023, October 18 |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy A05s price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung galaxy A31 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A71 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy A72 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M02 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M11 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M62 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy note 10 lite price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Z Flip3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.