“Samsung galaxy A52 price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Galaxy A05 price in Bangladesh
৳ 16,799 – ৳ 21,499Price range: ৳ 16,799 through ৳ 21,499
Huawei pocket 2 price in Bangladesh
৳ 2 Original price was: ৳ 2.৳ 1Current price is: ৳ 1.
Galaxy A14 price in Bangladesh
৳ 24,899 Original price was: ৳ 24,899.৳ 23,699Current price is: ৳ 23,699.
Released 2023, March 27
201g, 9.1mm thickness
Android 13, One UI Core 5
64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Samsung Galaxy A14 price in Bangladesh
Looking for the best deals on Samsung Galaxy A14 in Bangladesh? You’re in luck! Our online mobile shop offers the Samsung Galaxy A14 at unbeatable prices. With its sleek design and advanced features, the Galaxy A14 is the perfect smartphone for both work and play. Experience stunning visuals, smooth performance, and long-lasting battery life. Don’t miss out on this incredible offer – shop now and upgrade your mobile experience with the Samsung Galaxy A14!
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 13, One UI Core 5 |
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G80 (12 nm) – Version A Exynos 850 (8nm) – Version B |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) – Version A Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A55 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Version B |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
Body
| Dimensions | 167.7 x 78 x 9.1 mm (6.60 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual sim model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 or 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Black, Dark Red, Silver, Green |
Launch
| Announced | 2023, February 28 |
| Status | Available. Released 2023, March 27 |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy A14 price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung Brio VE B313 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A51 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy A71 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy M01 core price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M21 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M51 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.