“Huawei nova 7i price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Huawei Nova 8 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Released 2021, August 05
169g, 7.6mm thickness
Android 11, EMUI 12, no Google Play Services
128GB/256GB storage, no card slot
SKU:
Next_37QK1
Category: Huawei
Description
Huawei Nova 8 5G – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, EMUI 12, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 820E (7nm) |
| CPU | Hexa-core (3×2.22 GHz Cortex-A76 & 3×1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) – Huawei Nova 8 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 90Hz |
| Size | 6.57 inches, 106.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
Body
| Dimensions | 160.1 x 74.1 x 7.6 mm (6.30 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 3800 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) Reverse charging 5W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Powder Pink |
Launch
| Announced | 2021, August 05 |
| Status | Available. Released 2021, August 05 |
Reviews (1)
1 review for Huawei Nova 8 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Honor Magic3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Honor Magic3 Pro+ Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P30 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P50 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Huawei y6p price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Y8p price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Rajib Islam (verified owner) –
Good service.