Back to products
Huawei P50 Pro Price in Bangladesh
৳ 124,999 Original price was: ৳ 124,999.৳ 119,500Current price is: ৳ 119,500.
Huawei P50 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Exp. release 2021, September
181g, 7.9mm thickness
HarmonyOS 2.0
128GB/256GB storage, NM
SKU:
Next_3737W
Category: Huawei
Description
Huawei P50 – Full Phone Specifications
Enjoy blazing-fast performance, premium craftsmanship, and advanced camera technology with the Huawei P50 Pro. Experience a phone that’s built with you in mind. Huawei P50 is the latest flagship product from Huawei, featuring an outstanding display and an advanced processor. With its powerful battery and lightning-fast connectivity, you are sure to have hours of immersive entertainment. The Huawei P50 Pro is the perfect device for those who seek the highest level of performance and style. Its innovative design and features will make your day-to-day activities more enjoyable. Get ready to be amazed.
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Type | OLED, 1B colors, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 101.6 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~458 ppi density) |
Body
| Dimensions | 156.5 x 73.8 x 7.9 mm (6.16 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
MAIN CAMERA
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) |
| Features | Leica optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps |
Memory
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 66W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (3), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Black, Gold, White |
Launch
| Announced | 2021, July 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, September |
Reviews (1)
1 review for Huawei P50 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Honor Magic3 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Mate 40E Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Matepad T8 4G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8i Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P30 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Y5p price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Shabuj Hossain (verified owner) –
Great service