iphone 15 pro price in Bangladesh
৳ 185,999 – ৳ 240,999Price range: ৳ 185,999 through ৳ 240,999
iphone 15 price in Bangladesh
৳ 148,999 – ৳ 166,999Price range: ৳ 148,999 through ৳ 166,999
iphone 15 plus price in Bangladesh
৳ 166,999 – ৳ 185,999Price range: ৳ 166,999 through ৳ 185,999
Released 2023, September 22
201g, 7.8mm thickness
iOS 17, up to iOS 17.4
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
SKU:
N/A
Category: Apple
Description
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Ultra Wideband 2 (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
Platform
| OS | iOS 17, upgradable to iOS 17.4 |
| Chipset | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×3.46 GHz Everest + 4×2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Display
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1290 x 2796 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Body
| Dimensions | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (6.33 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminium frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM – International Dual eSIM with multiple numbers – USA Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) – China |
| IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
MAIN CAMERA
| Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
SELFIE CAMERA
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Cinematic mode (4K@30fps) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 512GB 6GB RAM |
| NVMe |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 53, 66 – A3094 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 53, 66, 71 – A2847 | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 53, 66, 71 – A3093 | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 – A3096 | |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A3094 |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 77, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave – A2847 | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A3093 | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A3096 | |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Battery
| Type | Li-Ion 4383 mAh, non-removable |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised) 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) – requires iOS 17.2 update 4.5W reverse wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Color
| Colours | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Launch
| Announced | 2023, September 12 |
| Status | Available. Released 2023, September 22 |
Reviews (0)
Be the first to review “iphone 15 plus price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Apple iPhone 11 Pro 64GB/256GB/512GB Price in Bangladesh
৳ 110,599 – ৳ 129,599Price range: ৳ 110,599 through ৳ 129,599
Rated 5.00 out of 5
Released 2019, September 20
188g, 8.1mm thickness
iOS 13, up to iOS 14.6
64GB/256GB/512GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 11 Pro Max 64GB/256GB/512GB Price in Bangladesh
৳ 124,899 – ৳ 139,999Price range: ৳ 124,899 through ৳ 139,999
Rated 5.00 out of 5
Released 2019, September 20
226g, 8.1mm thickness
iOS 13, up to iOS 14.6
64GB/256GB/512GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 12 Mini 64GB/128GB/256GB Price in Bangladesh
৳ 100,999 – ৳ 105,999Price range: ৳ 100,999 through ৳ 105,999
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, November 13
135g, 7.4mm thickness
iOS 14.1, up to iOS 14.6
64GB/128GB/256GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple iPhone 14 Pro Price in Bangladesh
৳ 175,900 – ৳ 192,900Price range: ৳ 175,900 through ৳ 192,900
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, September 16
206g, 7.9mm thickness
iOS 16, up to iOS 16.2
128GB/256GB/1TB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Apple Macbook Pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Apple Watch s5 44mm Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Official Apple iPhone 13 mini Price in Bangladesh
৳ 111,999 – ৳ 125,999Price range: ৳ 111,999 through ৳ 125,999
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Official iPhone 12 Pro Max 128GB/256GB/512GB Price in Bangladesh
৳ 152,399 – ৳ 165,999Price range: ৳ 152,399 through ৳ 165,999
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, November 13
228g, 7.4mm thickness
iOS 14.1, up to iOS 14.6
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.