“Oppo F21 Pro 5g price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Honor X9b Price in Bangladesh
৳ 41,999 Original price was: ৳ 41,999.৳ 39,999Current price is: ৳ 39,999.
Vivo Y20 price in Bangladesh
৳ 13,990 Original price was: ৳ 13,990.৳ 13,499Current price is: ৳ 13,499.
Oppo A6 Pro 5G Price in Bangladesh
৳ 34,000 Original price was: ৳ 34,000.৳ 33,500Current price is: ৳ 33,500.
Released 2025, September 29
185g, 8mm thickness
Android 15, ColorOS 15
128GB/256GB storage, microSDXC
Category: Oppo
Description
Oppo A6 Pro 5G Price in Bangladesh: Elevate Your Mobile Experience
Introducing the Oppo A6 Pro 5G Price in Bangladesh, designed to redefine your smartphone experience with its stunning features and unparalleled performance. Discover seamless multitasking, immersive entertainment, and stunning photography with this cutting-edge device. Know more details about Key Features:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels (~397 ppi density) |
| Protection | AGC DT-Star D+, Mohs level 5 |
Body
| Dimensions | 158.2 x 75 x 8 mm (6.23 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min)
MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
MAIN CAMERA
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60/120fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – version 1,2 |
| HSDPA 900 / 2100 – version 3 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – version 1 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – version 2 | |
| 1, 3, 5, 8, 40 – version 3 | |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA – version 1 |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA – version 2 | |
| 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA – version 3 | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Glowing Black, Glowing Blue |
Launch
| Announced | 2023, September 27 |
| Status | Available. Released 2023, October 05 |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A6 Pro 5G Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Oppo A16e Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A57 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A76 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A93s 5G Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo A95 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F17 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F19 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.