“Oppo F21 Pro 5g price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Oppo A77s Price in Bangladesh
৳ 24,990 Original price was: ৳ 24,990.৳ 23,699Current price is: ৳ 23,699.
Oppo Reno 8T Price in Bangladesh
৳ 32,990 Original price was: ৳ 32,990.৳ 31,400Current price is: ৳ 31,400.
Oppo A77 Price in Bangladesh
৳ 19,990 Original price was: ৳ 19,990.৳ 19,190Current price is: ৳ 19,190.
- Released 2022, June 10
190g, 8mm thickness
Android 12, ColorOS 12.1
64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
Next_WB4CM
Category: Oppo
Description
| OS | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Chipset | Mediatek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IPX4 water resistant |
MAIN CAMERA
| Dual | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired, 53% in 30 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Ocean Blue, Midnight Black |
Launch
| Announced | 2022, June 01 |
| Status | Available. Released 2022, June 10 |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A77 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Oppo A16e Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A54 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo A76 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo F17 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F17 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F19 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo F21 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Oppo Reno 5 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.