Vivo Y12a Price in Bangladesh
৳ 12,990 Original price was: ৳ 12,990.৳ 12,490Current price is: ৳ 12,490.
Realme 8 Price in Bangladesh
৳ 25,990 Original price was: ৳ 25,990.৳ 25,000Current price is: ৳ 25,000.
Realme 7 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 27,990 Original price was: ৳ 27,990.৳ 26,599Current price is: ৳ 26,599.
Released 2020, September 14
182g, 8.7mm thickness
Android 10, up to Android 11, Realme UI 2.0
128GB storage, microSDXC
Out of stock
SKU:
Next_OHN75
Category: Realme
Description
Realme 7 Pro – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 – Realme 7 Pro |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Always-on display |
Body
| Dimensions | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm (6.33 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3+), plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water-repellent coating |
MAIN CAMERA
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 65W, 50% in 12 min, 100% in 34 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Mirror Blue, Mirror Silver |
Launch
| Announced | 2020, September 03 |
| Status | Available. Released 2020, September 14 |
Reviews (2)
2 reviews for Realme 7 Pro Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Official Realme C11 price in Bangladesh
৳ 10,200 – ৳ 12,100Price range: ৳ 10,200 through ৳ 12,100
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, July 07
196g, 9.1mm thickness
Android 10, Realme UI
32GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Realme 8 5G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme 8 Pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C17 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C21 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C25 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme GT Master Explorer Edition Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Md. Torikul Islam (verified owner) –
Official product and trusted store
Mr. Abir Banik (verified owner) –
Orriginal Handset