Vivo Y12a Price in Bangladesh
৳ 12,990 Original price was: ৳ 12,990.৳ 12,490Current price is: ৳ 12,490.
Released 2021, June 21
191g, 8.4mm thickness
Android 11, Funtouch 11
32GB storage, microSDXC
Out of stock
Vivo Y12a – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, Funtouch 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.95 GHz Cortex-A53 & 4×1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.4 x 76.3 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/1.8 |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Charging 10W Reverse charging 5W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Phantom Black, Glacier Blue |
Launch
| Announced | 2021, June 21 |
| Status | Available. Released 2021, June 21 |
Vivo Y12a Price in Bangladesh
FAQs
What is the price of Vivo Y12a in Bangladesh?
Answer: The smartphone has one variant in the Bangladesh market. So there is one price. You can buy 3/32 GB at BDT 12,990.
Is Vivo Y12a available in Bangladesh?
Answer: Sorry! Vivo Y12a is not available in Bangladesh. You can not buy Vivo Y12a now from us.
When is the Vivo Y12a release date Globally?
Answer: Vivo Y12a’s release date is June 21, 2021, and Vivo Y12a is unavailable in Bangladesh.
What is the processor of the Vivo Y12a?
Answer: Vivo Y12a processor is Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm).
Is Vivo Y12a best for photography?
Answer: Yes. Vivo Y12a provides a 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) rear, and an 8 MP selfie camera. It can help you for clicking the best quality pictures.
Where to buy Vivo Y12a in Bangladesh?
Answer: You can buy Vivo Y12a from any official Vivo Store in Bangladesh. But the best place to buy Vivo Y12a is Gadgetnext. Gadgetnext is an authentic and trustable online-based smartphone seller in Bangladesh
Can I get any warranty?
Answer: Yes. You will get a one-year official warranty with this smartphone.
Can we get a physical address and contact number for any other query?
Answer: Yes. You can check Vivo Y12a at Gadgetnext’s physical shop. Level-6, Block-B, Shop No-20, Bashundhara City Shopping Complex, Panthapath, Dhaka-1215. And if you have any query then feel free to call us on 01757661411

Mr. Tushar Ahmed (verified owner) –
official product chilo.
Md. Alomgir (verified owner) –
The product is firmly packed.