Realme C51 Price in Bangladesh
৳ 12,999 Original price was: ৳ 12,999.৳ 12,399Current price is: ৳ 12,399.
Realme C67 Price in Bangladesh
৳ 22,999 Original price was: ৳ 22,999.৳ 21,699Current price is: ৳ 21,699.
Realme NOTE 50 Price in Bangladesh
৳ 10,499 – ৳ 11,499Price range: ৳ 10,499 through ৳ 11,499
Released 2024, January 23
186g, 8mm thickness
Android 13, Realme UI T
64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Realme
Description
Realme NOTE 50 Price in Bangladesh: Unveiling Innovation
Welcome to Gadget Next, your premier destination for the latest mobile innovations. Dive into the world of Realme NOTE 50, where cutting-edge technology meets affordability. Here’s why the Realme NOTE 50 stands out and NOTE 50 Price in Bangladesh:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 13, Realme UI T |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz, 560 nits (peak) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
Body
| Dimensions | 167.2 x 76.7 x 8 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP54, dust and splash resistant |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), PDAF 0.08 MP ,(auxiliary lens) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 720p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| еMMC 5.1 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Sky Blue, Midnight Black |
Launch
| Announced | 2024, January 23 |
| Status | Available. Released 2024, January 23 |
Reviews (0)
Be the first to review “Realme NOTE 50 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Realme C15 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme GT Master Explorer Edition Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme GT Neo Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme V15 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme X Price in Bangladesh (Official)
Rated 5.00 out of 5
Realme X7 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.