Realme NOTE 50 Price in Bangladesh
৳ 10,499 – ৳ 11,499Price range: ৳ 10,499 through ৳ 11,499
Realme C53 Price in Bangladesh
৳ 15,999 Original price was: ৳ 15,999.৳ 15,199Current price is: ৳ 15,199.
Realme C67 Price in Bangladesh
৳ 22,999 Original price was: ৳ 22,999.৳ 21,699Current price is: ৳ 21,699.
Released 2023, December 16
190g, 7.9mm thickness
Android 13, Realme UI 4.0
128GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Realme
Description
Realme C67 Price in Bangladesh
Looking for the best deal on the Realme C67 Price in Bangladesh? Look no further than our online mobile shop! Gadget Next. We offer competitive prices and a wide range of features to ensure you get the most value out of your purchase. Know more about Realme C67 key Feature:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits (typ), 680 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
Body
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP54, dust and splash resistant |
MAIN CAMERA
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f2.1, 26mm (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired, 1-50% in 29 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Sunny Oasis, Dark Purple |
Launch
| Announced | 2023, December 14 |
| Status | Available. Released 2023, December 16 |
Reviews (0)
Be the first to review “Realme C67 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Official Realme C11 price in Bangladesh
৳ 10,200 – ৳ 12,100Price range: ৳ 10,200 through ৳ 12,100
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, July 07
196g, 9.1mm thickness
Android 10, Realme UI
32GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Realme 8 5G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C12 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Realme C20A price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.