“Samsung galaxy A52 price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Galaxy S23 Ultra price in Bangladesh
৳ 213,999 – ৳ 233,999Price range: ৳ 213,999 through ৳ 233,999
Samsung Galaxy A34 5G Price in Bangladesh
৳ 56,699 Original price was: ৳ 56,699.৳ 53,999Current price is: ৳ 53,999.
samsung galaxy a54 5g price in Bangladesh
৳ 67,199 Original price was: ৳ 67,199.৳ 63,999Current price is: ৳ 63,999.
Released 2023, March 24
202g, 8.2mm thickness
Android 13, up to Android 14, One UI 6
128GB/256GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Samsung
Description
Discover Samsung galaxy a54 5g price in Bangladesh
Welcome to our online mobile shop, where you can find the Samsung galaxy a54 5g price in Bangladesh. With its cutting-edge features and impressive performance, the Samsung Galaxy A54 5G is the perfect choice for tech-savvy users. Experience lightning-fast connectivity, stunning display, and powerful performance, all at an affordable price. Order now and enjoy fast delivery right to your doorstep.
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer (USA only) |
| Virtual proximity sensing |
Platform
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, One UI 6 |
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Always-on display |
Body
| Dimensions | 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (6.23 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM, eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
MAIN CAMERA
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 – International |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 – USA | |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| 25, 41, 66, 71 SA/NSA/Sub6/mmWave – USA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Battery
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Lime, Graphite, Violet, White |
Launch
| Announced | 2023, March 15 |
| Status | Available. Released 2023, March 24 |
Reviews (0)
Be the first to review “samsung galaxy a54 5g price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Samsung Galaxy A12 price in Bangladesh
৳ 14,200 – ৳ 15,100Price range: ৳ 14,200 through ৳ 15,100
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, December 21
205g, 8.9mm thickness
Android 10, up to Android 11, One UI 3.1
64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung galaxy A51 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M02s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung galaxy M12 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung galaxy M62 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Note 20 Ultra price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Samsung Galaxy Tab S6 lite price Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.