“Tecno Pop 6 Pro price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Tecno Spark 10 Pro price in Bangladesh
৳ 15,100 – ৳ 17,450Price range: ৳ 15,100 through ৳ 17,450
Vivo V27 Price in Bangladesh
৳ 54,999 Original price was: ৳ 54,999.৳ 53,000Current price is: ৳ 53,000.
Tecno Pop 7 price in Bangladesh
৳ 9,690 Original price was: ৳ 9,690.৳ 9,390Current price is: ৳ 9,390.
-
Released: 2023, April
-
Display: 6.6 inches, 104.6 cm2
-
Camera: 8 MP, f/2.0, (wide), AF other unspecified camera
-
RAM: 2 GB
-
OS: Android 12, HIOS 12
-
Battery: 5000 mAh
SKU:
Next_R2Q3O
Category: Tecno
Description
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity – Tecno Pop 7 |
| OS | Android 12, HIOS 12 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm (6.45 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 8 MP, f/2.0, (wide), AF other unspecified camera |
| Features | Dual-LED flas |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Yes |
Color
| Colors | Endless Black, Capri Blue |
Launch
| Announced | 2023, March 28 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2023, April |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Pop 7 price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Tecno camon 16 premier (8+128) price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Camon 17P Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Pop 6 Pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno spark 6 go 3/64 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Spark 6 Go Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Spark 7 price in Bangladesh
৳ 11,600 – ৳ 13,050Price range: ৳ 11,600 through ৳ 13,050
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 9T price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.