Vivo S10 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Released 2021, July 22
173g, 7.3mm thickness
Android 11, OriginOS 1.0
128GB/256GB storage, no card slot
SKU:
Next_KFN19
Category: Vivo
Description
Vivo S10 Pro – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, OriginOS 1.0 |
| Chipset | MediaTek MT6891Z Dimensity 1100 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
Body
| Dimensions | 158.2 x 73.7 x 7.3 mm (6.23 x 2.90 x 0.29 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Dual | 44 MP, f/2.0, (wide), AF 8 MP, f/2.3, 105˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 3.1 |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4050 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 44W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Black, White, Gradient Blue, Yellow |
Launch
| Announced | 2021, July 15 |
| Status | Available. Released 2021, July 22 |
Featuring a long-lasting battery and AI camera features, the Vivo S10 Pro provides a smooth, powerful performance that will make memories easier than ever to capture. With its long-lasting battery and AI camera features, Vivo S10 Pro delivers an easy, smooth, powerful experience. Additionally, its sleek design will catch the attention of guests wherever you go.
Reviews (2)
2 reviews for Vivo S10 Pro Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo NEX 3S Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S1 Pro 8/128 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S7e Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y73s Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Apu vai (verified owner) –
Good quality.
Mr. Abdul Hakim (verified owner) –
Great service