Vivo Y70 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Released 2020, October 19
171g, 7.8mm thickness
Android 10, Funtouch 11
128GB storage, microSDXC
SKU:
Next_4DG5D
Category: Vivo
Description
Vivo Y70 Pro – Full Phone Specifications
SensorsFingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
| OS | Android 10, Funtouch 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
Body
| Dimensions | 161 x 74.1 x 7.8 mm (6.34 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W, 65% in 30 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Gravity Black, Oxygen Blue |
Launch
| Announced | 2020, October 19 |
| Status | Available. Released 2020, October 19 |
Featuring an octa-core processor, 6GB of RAM, 128GB of internal storage, and a stunning FHD+ display, the Vivo Y70 Pro offers a high level of performance. An enhanced octa-core processor, 6GB RAM, 128GB storage, and an outstanding FHD+ display are among the features of the Vivo Y70 Pro.
Reviews (2)
2 reviews for Vivo Y70 Pro Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo iQOO U3x Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Pro Plus Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y1s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y73s Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Md. Alamin (verified owner) –
Great service
Md. Shafayet Hossen (verified owner) –
The product is firmly packed.