Vivo Y27s price in Bangladesh
৳ 22,999 Original price was: ৳ 22,999.৳ 21,499Current price is: ৳ 21,499.
Vivo Y02t Price in Bangladesh
৳ 11,499 Original price was: ৳ 11,499.৳ 10,999Current price is: ৳ 10,999.
Vivo Y27 price in Bangladesh
৳ 20,999 Original price was: ৳ 20,999.৳ 19,699Current price is: ৳ 19,699.
Released 2023, July 20
190g, 8.1mm thickness
Android 13, Funtouch 13
128GB storage, no card slot
SKU:
N/A
Category: Vivo
Description
Vivo Y27 price in Bangladesh: Unmatched Performance and Value
Are you searching for the best deals on Vivo Y27 price in Bangladesh? Look no further! Our online mobile shop offers the latest Vivo Y27 at competitive prices, ensuring you get the best value for your money. Know more details about features and Vivo Y27 price in Bangladesh:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Platform
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD, 600 nits (peak) |
| Size | 6.64 inches, 106.8 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.1 x 76.2 x 8.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 44W wired, 29% in 15 min (advertised) Reverse wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Burgundy Black, Sea Blue |
Launch
| Announced | 2023, July 20 |
| Status | Available. Released 2023, July 20 |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y27 price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo S10 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S7e Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y1s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y73s Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.