Vivo V29e Price in Bangladesh
৳ 36,999 Original price was: ৳ 36,999.৳ 34,599Current price is: ৳ 34,599.
Vivo Y27s price in Bangladesh
৳ 22,999 Original price was: ৳ 22,999.৳ 21,499Current price is: ৳ 21,499.
Vivo Y36 Price in Bangladesh
৳ 26,999 Original price was: ৳ 26,999.৳ 25,399Current price is: ৳ 25,399.
Released 2023, May 27
202g, 8.1mm thickness
Android 13, Funtouch 13
64GB/128GB/256GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Vivo
Description
Vivo Y36 price in Bangladesh
The Vivo Y36 offers exceptional value for money in the Bangladeshi market. With its sleek design, powerful performance, and affordable price, it’s the perfect choice for anyone looking for a reliable smartphone. Equipped with advanced features such as a high-resolution display, fast processor, and long-lasting battery life, the Vivo Y36 delivers a seamless user experience. Know more Details about Feature and Vivo Y36 price in Bangladesh:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Platform
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz, 650 nits (peak) |
| Size | 6.64 inches, 106.8 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.1 x 76.2 x 8.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP54, dust and splash resistant |
MAIN CAMERA
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) * the macro camera availability is market/region dependent |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Battery Capacity | 200mAh |
|---|---|
| Charging Time | About 2.5hour |
| Type of battery | Lithium-ion polymer battery |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Meteor Black, Gold, Aqua Glitter |
Launch
| Announced | 2023, May 27 |
| Status | Available. Released 2023, May 27 |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y36 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo iQOO U3x Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo NEX 3S Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S10 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo V21 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y30 price in bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y53s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.