Official Vivo X60 Pro 5G price in Bangladesh
৳ 69,990 Original price was: ৳ 69,990.৳ 64,990Current price is: ৳ 64,990.
Vivo Y20g price in bangladesh
৳ 17,990 Original price was: ৳ 17,990.৳ 16,990Current price is: ৳ 16,990.
Vivo Y51 price in bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 19,990 Original price was: ৳ 19,990.৳ 18,990Current price is: ৳ 18,990.
Released 2020, December 07
188g, 8.4mm thickness
Android 11, Funtouch 11
128GB storage, microSDXC
Out of stock
SKU:
Next_QVIR6
Category: Vivo
Description
Specification
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, Funtouch 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.9 x 75.3 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06″ 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W, 70% in 67 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Titanium Sapphire, Crystal Symphony |
Launch
| Announced | 2020, December 03 |
| Status | Available. Released 2020, December 07 |
Reviews (2)
2 reviews for Vivo Y51 price in bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo iQOO U3x Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S10 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo S9 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y1s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Mahabub Hossen (verified owner) –
Good service.
Mr. Olif Hasan (verified owner) –
Excellent behave