Xiaomi Poco M3 64GB/128GB price in Bangladesh
৳ 16,899 – ৳ 17,399Price range: ৳ 16,899 through ৳ 17,399
Xiaomi note 10 pro price in Bangladesh
৳ 29,999 Original price was: ৳ 29,999.৳ 28,999Current price is: ৳ 28,999.
Xiaomi note 10 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 19,999 Original price was: ৳ 19,999.৳ 19,299Current price is: ৳ 19,299.
Released 2021, March 16
178.8g, 8.3mm thickness
Android 11, MIUI 12
64GB/128GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Out of stock
SKU:
Next_735QI
Category: Xiaomi
Description
Specification
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SDM678 Snapdragon 678 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 460 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio |
| Type | Super AMOLED, 450 nits (typ), 1100 nits (peak) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Body
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8.3 mm (6.32 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 178.8 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53, dust and splash protection (market/region dependent) |
MAIN CAMERA
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 |
| Technology | GSM / HSPA |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W, 50% in 25 min, 100% in 74 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Shadow Black (Onyx Gray), Frost White (Pebble White), Aqua Green (Lake Green) |
Launch
| Announced | 2021, March 04 |
| Status | Available. Released 2021, March 16 |
Reviews (2)
2 reviews for Xiaomi note 10 price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Xiaomi 11T Price in Bangladesh
৳ 48,100 – ৳ 52,000Price range: ৳ 48,100 through ৳ 52,000
Rated 5.00 out of 5
- Released 2021, October 05 203g, 8.8mm thickness Android 11, MIUI 12.5 128GB/256GB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Mi 11 Lite Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Mi 11 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi note 9 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi 10A Price in Bangladesh
৳ 10,199 – ৳ 12,700Price range: ৳ 10,199 through ৳ 12,700
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, March 31
194g, 9mm thickness
Android 11, MIUI 12.5
32GB/64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi redmi 9 Active price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi K40 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi Note 9 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Sabbir Khan (verified owner) –
offical phone
Md. Sohel Rana (verified owner) –
Good service.