Samsung Galaxy Z Fold3 Price in Bangladesh
৳ 225,999 Original price was: ৳ 225,999.৳ 211,500Current price is: ৳ 211,500.
Xiaomi Mix 4 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Released 2021, August 16
225g, 8mm thickness
Android 11, MIUI 12.5
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
SKU:
Next_PFD12
Category: Xiaomi
Description
Xiaomi Mix 4 – Full Phone Specifications
Xiaomi Mix 4 smartphone with an edge-to-edge display, enhanced camera, and powerful processor – all at an affordable price. It is a sleek, stylish device that has the latest features and offers great performance for the price. With its combination of cutting-edge technology and affordability, the Xiaomi Mix 4 is an excellent choice for those looking for a high-end smartphone. It is the perfect phone for users who want the latest technology without breaking the bank. The Xiaomi Mix 4 is a must-have for anyone looking for an all-in-one device.
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Ultra Wideband (UWB) support |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.99 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Wide color gamut True-tone |
Body
| Dimensions | 162.6 x 75.4 x 8 mm (6.40 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), ceramic back, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53, dust and splash protection |
MAIN CAMERA
| Triple | 108 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 12mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.06″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
SELFIE CAMERA
| Single | Under-display 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 3.1 |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 15 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 28 min (advertised) Quick Charge 4 Power Delivery 3.0 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Color
| Colors | Ceramic Black, Ceramic White, Shadow Gray |
Launch
| Announced | 2021, August 10 |
| Status | Available. Released 2021, August 16 |
Reviews (2)
2 reviews for Xiaomi Mix 4 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Xiaomi 11T Price in Bangladesh
৳ 48,100 – ৳ 52,000Price range: ৳ 48,100 through ৳ 52,000
Rated 5.00 out of 5
- Released 2021, October 05 203g, 8.8mm thickness Android 11, MIUI 12.5 128GB/256GB storage, no card slot
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Mi 11 Lite Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi note 10 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Released 2021, March 24
193g, 8.1mm thickness
Android 11, MIUI 12
64GB/128GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi note 9 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi redmi 9 Active price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi Note 10 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Max Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi Note 9 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Juned Ahmed (verified owner) –
Good quality.
Md. Tahul Islam Taj (verified owner) –
Great service