Xiaomi 11T Price in Bangladesh
৳ 48,100 – ৳ 52,000Price range: ৳ 48,100 through ৳ 52,000
Xiaomi redmi 10 Prime price in Bangladesh
৳ 18,800 – ৳ 20,800Price range: ৳ 18,800 through ৳ 20,800
Xiaomi Poco X3 Pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
৳ 28,800 – ৳ 30,800Price range: ৳ 28,800 through ৳ 30,800
Released 2021, March 24
215g, 9.4mm thickness
Android 11, MIUI 12.5 for POCO
128GB/256GB storage, microSDXC
SKU:
Next_9N8AS
Category: Xiaomi
Description
Xiaomi Poco X3 Pro – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 for POCO |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3×2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4×1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| GPU | Adreno 640 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10, 450 nits (typ) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 – Xiaomi Poco X3 Pro |
Body
| Dimensions | 165.3 x 76.8 x 9.4 mm (6.51 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), plastic back |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53, dust and splash protection |
MAIN CAMERA
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.0µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4″, 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 3.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5160 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W, 59% in 30 min, 100% in 59 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Phantom Black, Frost Blue, Metal Bronze |
Launch
| Announced | 2021, March 22 |
| Status | Available. Released 2021, March 24 |
Reviews (2)
2 reviews for Xiaomi Poco X3 Pro price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Xiaomi Mi 11 Lite Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Mi Mix Fold Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi 10 Price in Bangladesh
৳ 16,500 – ৳ 18,500Price range: ৳ 16,500 through ৳ 18,500
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi redmi 10 Prime price in Bangladesh
৳ 18,800 – ৳ 20,800Price range: ৳ 18,800 through ৳ 20,800
Rated 5.00 out of 5
Released 2021, September 07
192g, 9.6mm thickness
Android 11, MIUI 12.5
64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi 10A Price in Bangladesh
৳ 10,199 – ৳ 12,700Price range: ৳ 10,199 through ৳ 12,700
Rated 5.00 out of 5
Released 2022, March 31
194g, 9mm thickness
Android 11, MIUI 12.5
32GB/64GB/128GB storage, microSDXC
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi Note 10 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Max Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi note 9 power 64GB/128GB Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Rahad (verified owner) –
Excellent behave
Mr. Tanmoy Kundu (verified owner) –
Good service.