Huawei Enjoy 20 5G Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Released 2020, September 10
188g, 9.2mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
64GB/128GB storage, microSDXC
SKU:
Next_PBT45
Category: Huawei
Description
Huawei Enjoy 20 5G – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | MediaTek MT6853V Dimensity 720 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD – Huawei Enjoy 20 5G |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
Body
| Dimensions | 165.2 x 76 x 9.2 mm (6.50 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Triple | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Charging 10W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
Black, Gold, Green, Pink
Launch
| Announced | 2020, September 03 |
| Status | Available. Released 2020, September 10 |
Reviews (1)
1 review for Huawei Enjoy 20 5G Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Honor Magic3 Pro+ Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Matepad T10 price in Bangladesh
৳ 18,500 – ৳ 24,500Price range: ৳ 18,500 through ৳ 24,500
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, September 09
450g, 7.9mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
16GB/32GB/64GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Huawei Matepad T8 4G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8i Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P40 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Tab Matepad T3 7 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Abdur Rahman (verified owner) –
Very fast delivery.