Huawei P smart 2021 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Released 2020, September 28
206g, 9.3mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
128GB storage, microSDXC
SKU:
Next_V7VXK
Category: Huawei
Description
Huawei P smart 2021 – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD – Huawei P smart 2021 |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
Body
| Dimensions | 165.7 x 76.9 x 9.3 mm (6.52 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 22.5W, 46% in 30 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
Crush Green, Blush Gold, Midnight Black
Launch
| Announced | 2020, September 28 |
| Status | Available. Released 2020, September 28 |
Reviews (1)
1 review for Huawei P smart 2021 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Huawei Matepad T10s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P30 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P40 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Tab Matepad T3 7 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Y5 lite price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Y5p price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Y8p price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Md. Ibrahim (verified owner) –
Official product and trusted store