“Huawei Matepad T10s price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Huawei nova 8 SE Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Released 2020, November 11
178g, 7.5mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
128GB storage, no card slot
SKU:
Next_3VY5H
Category: Huawei
Description
Huawei nova 8 SE – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | MediaTek MT6853 Dimensity 720 5G (7 nm) – standard model MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) – premium model |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) – standard model Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) – premium model |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Type | OLED, HDR10 – Huawei nova 8 SE |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~403 ppi density) |
Body
| Dimensions | 161.1 x 74.8 x 7.5 mm (6.34 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 3800 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Black, Deep Blue, Blue, Silver |
Launch
| Announced | 2020, November 06 |
| Status | Available. Released 2020, November 11 |
Reviews (1)
1 review for Huawei nova 8 SE Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Honor Magic3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Enjoy 20 5G Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Matepad T10 price in Bangladesh
৳ 18,500 – ৳ 24,500Price range: ৳ 18,500 through ৳ 24,500
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, September 09
450g, 7.9mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
16GB/32GB/64GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Huawei Matepad T8 4G price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8i Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Abdul Hakim (verified owner) –
Good service.