Huawei Y9a Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
Released 2020, September 12
197g, 9mm thickness
Android 10, EMUI 10.1
128GB storage, NM
SKU:
Next_8285T
Category: Huawei
Description
Huawei Y9a – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD – Huawei Y9a |
| Size | 6.63 inches, 106.1 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.5 x 76.5 x 9 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 4200 mAh or 4300 mAh, non-removable (region dependent) |
| Charging | Fast charging 22.5W or 40W (region dependent), 70% in 30 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Color
| Space Silver, Sakura Pink, Midnight Black |
Launch
| Announced | 2020, September 07 |
| Status | Available. Released 2020, September 12 |
Reviews (1)
1 review for Huawei Y9a Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Honor Magic3 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Honor Magic3 Pro+ Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Matepad T8 wifi price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei Nova 8 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P30 pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Huawei P50 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Md. Ashikur Rahman (verified owner) –
offical phone