Vivo V21 Price in Bangladesh
৳ 32,990 Original price was: ৳ 32,990.৳ 31,000Current price is: ৳ 31,000.
Vivo X70 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
Not announced yet
Android 11, OriginOS 1.0
128GB/256GB storage, no card slot
SKU:
Next_8FQN1
Category: Vivo
Description
Vivo X70 – Full Phone Specifications
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| OS | Android 11, OriginOS 1.0 (China) |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 32-bit/192kHz audio |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.56 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Quad | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.0″, PDAF, OIS, 5x optical zoom 32 MP, f/2.1, 50mm (telephoto), 1/2.8″, 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 48 MP, 114˚ (ultrawide), 1/2.0″, 0.8µm, gimbal stabilization |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ |
SELFIE CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 3.1 |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
Battery
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 66W |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
Color
| Colors | Blue; other colours |
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
A sleek design and advanced technology combine to make up the Vivo X70, which has a Qualcomm Snapdragon 865 processor, 6.44″ OLED display, 48MP triple camera, and AI Super Night Mode. With its Qualcomm Snapdragon 865 processor, 6.44″ OLED display, 48MP triple rear camera system, and long-lasting battery, the Vivo X70 smartphone is the ultimate smartphone.
Reviews (2)
2 reviews for Vivo X70 Price in Bangladesh
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Vivo S10 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo V21 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Pro Plus Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo X60t Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y20 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Vivo Y31s Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Mr. Tarikul Islam (verified owner) –
Good service.
Md. Tahul Islam Taj (verified owner) –
Excellent behave