“Infinix Note 12 G96 Price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Infinix hot 30i Price in Bangladesh
৳ 10,499 – ৳ 12,499Price range: ৳ 10,499 through ৳ 12,499
Realme NARZO 50A Price in Bangladesh
৳ 16,999 Original price was: ৳ 16,999.৳ 13,399Current price is: ৳ 13,399.
Infinix smart 7 Price in Bangladesh
৳ 8,199 – ৳ 9,999Price range: ৳ 8,199 through ৳ 9,999
Infinix Smart 7
MORE PICTURES
Released 2023, February 22
188g, 8.7mm thickness
Android 12
64GB storage, microSDXC
SKU:
N/A
Category: Infinix
Description
Experience Unmatched Value with the Infinix smart 7 Price in Bangladesh
Looking for the best deal on the Infinix Smart 7 in Bangladesh? Look no further! Our online mobile shop offers unbeatable prices and exceptional service. The Infinix Smart 7 packs powerful features into a sleek design, delivering exceptional value for your money. Know more details about Infinix smart 7 Price in Bangladesh and Key Features:
Specification
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Platform
| OS | Android 12 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Display
| Type | IPS LCD, 500 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.7 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 13 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
Battery
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
Color
| Colors | Polar Black, Coastal Green, Iceland White, Peacock Blue |
Launch
| Announced | 2023, February 09 |
| Status | Available. Released 2023, February 22 |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix smart 7 Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Infinix hot 10s price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Hot 11s Price in Bangladesh
৳ 14,190 – ৳ 14,800Price range: ৳ 14,190 through ৳ 14,800
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 30 Price in Bangladesh
৳ 13,299 – ৳ 15,299Price range: ৳ 13,299 through ৳ 15,299
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note 12 G88 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix Note 30 Price in Bangladesh
৳ 17,999 – ৳ 20,799Price range: ৳ 17,999 through ৳ 20,799
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix smart 6 HD price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Infinix smart 6 price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, August 20
183g, 8.8mm thickness
Android 10
32GB/64GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix smart HD price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.