“Tecno Pop 6 Pro price in Bangladesh” has been added to your cart. View cart
Realme C55 price in Bangladesh
৳ 18,400 – ৳ 22,199Price range: ৳ 18,400 through ৳ 22,199
Tecno Spark 10 Pro price in Bangladesh
৳ 15,100 – ৳ 17,450Price range: ৳ 15,100 through ৳ 17,450
Tecno Spark Go 2023 price in Bangladesh
৳ 11,990 Original price was: ৳ 11,990.৳ 11,650Current price is: ৳ 11,650.
Released 2023, January 24
8.9mm thickness
Android 12, HIOS 12
32GB/64GB storage, microSDXC
SKU:
Next_LD6RK
Category: Tecno
Description
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity – Tecno Spark Go 2023 |
| OS | Android 12, HIOS 12 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
Body
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm (6.45 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 13 MP, f/1.9, (wide), AF QVGA |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Unspecified |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Color
| Colors | Endless Black, Nebula Purple, Uyuni Blue |
Launch
| Announced | 2023, January 19 |
| Status | Available. Released 2023, January 24 |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark Go 2023 price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Tecno camon 16 price in bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Camon 19 NEO price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Pop 6 Pro price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Pova 4 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 10 Pro price in Bangladesh
৳ 15,100 – ৳ 17,450Price range: ৳ 15,100 through ৳ 17,450
RELEASED: March 22, 2023
DISPLAY: 6.8 " FHD+ 2460x1080 Pixels
PROCESSOR: MediaTek Helio G88 (12nm)
CAMERA: Back : Triple 50 MP +2 MB+Ai | Front : 32 MP
RAM: 4/8 GB | ROM : 128 GB
BATTERY: 5000 mAh Lithium-polymer
USB TYPE: USB Type-C
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 6 Go Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Tecno Spark 7 price in Bangladesh
৳ 11,600 – ৳ 13,050Price range: ৳ 11,600 through ৳ 13,050
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Spark 7 Pro Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.