OnePlus Nord N20 SE Price in Bangladesh
৳ 19,990 Original price was: ৳ 19,990.৳ 19,500Current price is: ৳ 19,500.
Xiaomi Redmi A1 Price in Bangladesh
৳ 9,999 Original price was: ৳ 9,999.৳ 9,699Current price is: ৳ 9,699.
Xiaomi Redmi A1 Plus Price in Bangladesh
৳ 12,000 Original price was: ৳ 12,000.৳ 11,699Current price is: ৳ 11,699.
Released 2022, September 23
192g, 9.1mm thickness
Android 12, MIUI 12
32GB storage, microSDXC
SKU:
Next_L5955
Category: Xiaomi
Description
Xiaomi Redmi A1 Plus Full Specifications
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer – Xiaomi Redmi A1 Plus |
| OS | Android 12 (Go edition), MIUI 12 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Body
| Dimensions | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm (6.49 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
MAIN CAMERA
| Dual | 8 MP, f/2.0, (wide) 0.08 MP (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
Color
| Colors | Light Green, Light Blue, Black |
Launch
| Announced | 2022, September 23 |
| Status | Available. Released 2022, September 23 |
Reviews (0)
Be the first to review “Xiaomi Redmi A1 Plus Price in Bangladesh” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Xiaomi Mi 11x Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Mix 4 Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Poco M2 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Released 2020, September 15
198g, 9.1mm thickness
Android 10, MIUI 12
64GB/128GB storage, microSDXC
1 year official warranty product
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi redmi 9 Active price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Max Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi note 9 power 64GB/128GB Price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Xiaomi Redmi note 9T 64GB/128GB price in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.